Quantcast
Channel: woman.sk » Antikoncepcia
Viewing all articles
Browse latest Browse all 16

Mýty a fakty o antikoncepcii

$
0
0

dreamstime_xs_29478366.jpgAntikoncepcia je dnes už úplne prirodzená a samozrejmá vec…
a napriek tomu je opradená množstvom mýtov. Žijeme v 21. storočí, ale o antikoncepcii sa rozprávajú rovnako nezmyselné historky ako pred sto rokmi. Povedomie mnohých žien o vlastnom tele, menštruácii, plodných dňoch, vplyve hormónov a možnostiach antikoncepcie je takmer rovnaké ako povedomie ich babičiek niekedy pred polstoročím. Ale ako sa hovorí – na každom šprochu je pravdy trochu – a keď sa niečo v rodine odovzdáva už bohviekoľkou generáciou, tak na tom predsa len niečo musí byť… Ak budete čítať ďalej, pokúsime sa vyvrátiť najčastejšie a najzakorenenejšie omyly, ktoré sa o antikoncepcii tradujú. A možno vás prekvapí, ak medzi tými mýtmi nájdete aj ten svoj.

Dúfame, že pre vás nasledujúce riadky budú užitočné a že si po ich prečítaní budete môcť povedať:

Hormóny nie sú škodlivé, hormóny mi pomáhajú. Antikoncepcia môže byť aj mojim rozhodnutím.

Mýtus prvý:

dreamstime_xs_10278294.jpgMenštruácia má prísť každý mesiac, pretože moje telo sa takto čistí.
Nie je to pravda.
Presvedčenie, že menštruačné krvácanie je vlasne čistenie tela, pri ktorom sa mesiac čo mesiacc z maternice vyplavujú baktérie alebo mŕtve bunky, je mýtus zakorenený naozaj hlboko. Pravda je však iná. Z lekárskeho hľadiska nie je každomesačné krvácanie pre telo a zdravie ženy potrebné. Zaujímavé je aj to, že ženy v minulosti nezažívali toľko menštruácií ako dnes – teda až 450 za život! Mohli za to početné tehotensvá a dlhá doba dojčenia. A tak sa dokonca ponúka všetečná otázka: Nie je vlastne nemenštruovať prirodzenejšie ako menštruovať?

Mýtus druhý:

Tabletky sa musia občas vysadiť – to je známa vec.
Nie je to pravda.
Tento názor je rovnako tak rozšírený, ako zastaraný a nepravdivý. Mnohé ženy sú skalopevne presvedčené, že antikoncepčné tabletky musia pravidelne na pár mesiacov vysadiť, aby sa telo mohlo očistiť od hormónov, ktoré kombinované pilulky obsahujú. A pretože tomu veria, skutočne to robia a vôbec si tým nepomáhajú. Pravda je totiž taká, že na vysadenie piluliek nie je absolútne žiaden dôvod a dokonca to môže byť aj škodlivé. Na úplnom začiatku užívania kombinovanej hormonálnej antikoncepcie totiž existuje zvýšené riziko trombózy, ktoré sa postupom času významne znižuje. Ak si teda tabletky pravidelne vysadzujete, riziko sa opakovane vracia vždy s novým začiatkom užívania. A ešte jeden fakt: Prestávky v užívaní piluliek nezvyšujú ani šancu otehotnieť, pretože doba, počas ktorej ich užívate, na to nemá žiaden vplyv.

Mýtus tretí:

dreamstime_xs_18134789.jpgŽeny, ktoré dojčia, nesmú užívať hormonálnu antikoncepciu.
Iba polopravda.
Niektoré hormonálne metódy naozaj nie sú vhodné pre dojčiace matky – prípravky s obsahom estrogénu by sa užívať nemali, pretože estrogén by mohol ovplyvniť tvorbu mlieka. Naproti tomu gestagény, najmä tie, ktoré sa podávajú lokálne, napríklad vo forme hormonálnych vnútromaternicových systémov, objem a zloženie mlieka nijako neovplyvňujú. Dojčiace ženy môžu takisto bez obáv využívať antikoncepčné tabletky obsahujúce iba gestagén. Tak či onak, je však dobré poradiť sa o najvhodnejšej forme so svojím gynekológom.

Mýtus štvrtý:

dreamstime_xs_29477780.jpgPohlavný styk počas menštruácie je bezpečný, aj keď neberiem žiadnu antikoncepciu.

Totálna nepravda. Veriť niečomu takému je najspoľahlivejšia cesta k nechcenému otehotneniu. Menštruácia nie je dôvod nechrániť sa, riziko otehotnenia je rovnaké ako mimo menštruácie. Dĺžka menštruačného cyklu sa totiž u každej ženy pohybuje v rozmedzí 21 – 35 dní. K ovulácii dochádza takmer vždy asi dva týždne po začiatku menštruácie, pri 28 dňovom cykle okolo 14. dňa. Vzhľadom k tomu, že životnosť spermie je v priemere asi 3 dni, spolu s nesprávne odhadnutým dňom ovulácie, môže viesť k neplánovanému otehotneniu. Okrem toho, niektoré ženy  nesprávne vyhodnotia krvácanie medzi menšruáciami – domnievajú sa, že menštruujú, a sú teda „prirodzene chránené“, čo je, ako už vieme, dvojnásobný omyl. Jednoducho a jasne: Ak nechcete otehotnieť, chráňťe sa radšej spoľahlivou metódou antikoncepcie ako vlastným inštinktom J

Mýtus piaty:

Vnútromaternicové systémy ( hormonálne telieska ) nie sú pre mladé ženy.
Nie je to pravda.
Čo je to „mladá“ a čo „už nemladá žena“? Kto to určuje? Platí to pre všetky ženy rovnako? Ale kdeže! Vnútromaternicové systémy možno používať už od 18 rokov. Existujú 2 typy: na 3 a 5 rokov. Vhodné pre rodivšie aj nerodivšie ženy. Ak nie je vhodné užívať antikoncepčné tabletky alebo iné metódy (napríklad kvôli neznášanlivosti estrogénu), môžu byť hormonálne vnútromaternicové  systémy dobrou alternatívou. Majú vysokú účinnosť v prevencii otehotnenia, úplne odpadá nutnosť každý deň myslieť na užitie, a tým pádom stres, či som užila alebo neužila, a to je pre mladú ženu úplne rajská hudba. Aj tu však platí – zájdite za svojím gynekológom  a poraďte sa, či je tento typ antikoncepcie práve pre vás to najlepšie riešenie.

Mýtus šiesty:

dreamstime_xs_10390797.jpgMenštruácia skrátka bolí a hotovo, je to nutné zlo.
Nie je to pravda.
Áno, kŕče v bruchu, bolesť hlavy a chrbtice, napätie v prsiach, zmeny nálady alebo nevoľnosť – menštruácia je pre mnohé ženy vážne utrpenie. Ale je to naozaj nutné? Ak máte podobné problémy, určite zájdite za svojím gynekológom, ktorý vás vyšetrí a poradí vám, aké sú možnosti úľavy od bolestí. V každom prípade je faktom to, že aj v tomto prípade môže antikoncepcia výrazne pomôcť. Menštruácia je pri užívaní niektorých metód, napríklad tabletiek alebo hormonálneho vnútromaternicového systému, slabšia a rovnako tak aj menej bolestivá. Je to spôsobené predovšetkým potlačením rastu sliznice maternice. A nejde len o zníženie bolesti – je tu menej obmedzení, napríklad v súvislosti s dovolenkou, cvičením alebo pohlavným stykom.

Mýtus siedmy:

dreamstime_xs_18502654.jpgVnútromaternicové teliesko je medená vec so škodlivými účinkami.
Úplná nepravda.
Strašenie medenými vnútromaternicovými telieskami, či kovovými špirálami so škodlivými účinkami, je naozaj nezmyselné. Áno, účinnosť špirály je naozaj založená na iónoch medi, ktorá narúša pohyblivosť spermií. Okrem toho, sliznica maternice je pozmenená miernou pseudozápalovou reakciou, ktorá zabráni usadeniu oplodneného vajíčka. Dnes však už jestvuje moderná alternatíva medeného telieska, a to vo forme hormonálneho vnútromaternicového systému, ktorý sa síce podobne nazýva, ale mechanizmus jeho účinku je iný. Zavádza sa na 3 alebo 5 rokov.

Mýtus ôsmy:

dreamstime_19295727Počas dojčenia rozhodne nemožno otehotnieť.
Totálna nepravda
. Tento mýtus sa už naozaj približuje povedačkám o tom, že deti nosí bocian a že najlepšia antikoncepcia je tabletka (medzi kolenami). Áno, dojčenie naozaj působí proti ovulácii, avšak nie spoľahlivo. Ovuláciu dojčiacej matky  môžeme s istotou zistiť až spätne,  teda až vtedy, keď zase začne menštruovať. A vo chvíli, keď sa dieťa začne prikrmovať a k materskému mlieku sa začne pridávať aj iná potrava, pravdepodobnosť opätovného začatia ovulácie a návratu k plnej plodnosti sa výrazne zvýši – napriek tomu, že matka i naďalej dojčí! Ak teda nechcete riskovať, mali by ste antikoncepciu užívať aj počas dojčenia. Váš gynekológ vám spoľahlivo poradí, ktoré metódy antikoncepcie sú pre vás v období dojčenia najvhodnejšie.

Mýtus deviaty:

dreamstime_xs_21680606Jediná, naozaj bezpečná metóda antikoncepcie, je tabletka.
Úplný nezmysel.
Moderné metódy dlhodobej antikoncepcie, kam patria aj podkožné implantáty a vnútromaternicové telieska (či už hormonálne alebo nehormonálne), dnes v bežnej či typickej populácii tabletky, pokiaľ ide o účinnosť kontroly pôrodnosti, predbehli. V súčasnosti sú najúčinnejšie hormonálne implantáty a hormonálny vnútromaternicový systém. Prečo? Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu antikoncepčnú účinnosť pilulky narušiť – napríklad hnačka, zvracanie alebo súčasné užívanie niektorých iných liekov a liečivých prípravkov (napríklad antibiotík, extraktov z ľubovníka bodkovaného, liekov proti kŕčom alebo liekov proti depresiám). Najviac však účinnosť tabliet, náplastí a krúžkov ohrozujú chyby pri užívaní. O efektivite rozhoduje úplná pravidelnosť, presný čas užitia. Ibaže, veď to poznáte… Nie sme stroje. Aj to je teda dôvod, prečo sú dlhodobé metódy účinnejšie. Lekár jednoducho jednorazovo zavedie implantát alebo teliesko a žena potom môže na niekoľko rokov zabudnúť na dodržiavanie prísnych pravidiel – a napriek tomu nevynechá ani jednu-jedinú dávku.

Mýtus desiaty:

Antikoncepcia – to je vagón umelých hormónov do tela.
Nie je to pravda.
Pri užívaní hormonálnej antikoncepcie sa utlmí činnosť vaječníkov, ktoré v dôsledku toho prestanú vyrábať svoje prirodzené hormóny. V tele sa teda ďalej nachádzajú hormóny ako doposiaľ, ibaže z iného zdroja. Sú síce syntetické, ale je potrebé vedieť, že sú tým prirodzeným veľmi príbuzné.

A mýty nekončia…

Tampón zablokuje spermie.
Úplný nezmysel. Tampón nie je  prostriedkom na kontrolu pôrodnosti a nechráni pred otehotnením. Spermie majú svoj cieľ, sú vytrvalé, môžete si byť isté, že si cestu nájdu.

dreamstime_xs_15001982Pri sexe v horúcej vode nie je možné otehotnieť.
Úplná hlúposť.
Nedokážete si predstaviť, aký tuhý korienok majú spermie. Horúca voda im v žiadnom prípade nijako neublíži.

Výplach kolou zabije spermie?
Tak toto už ale…
Nebojte sa, nemyslíme si, že by ste niečomu takému mohli naozaj veriť. Ak ste sa dočítali až sem, tak určite nie.

Ďakujeme, že sa zaujímate sama o seba.

Mýty sú jedna vec, realita druhá. Neuspokojujte sa s povedačkami, nehovorte si – veď to nejako dopadne. Hľadajte informácie, dozvedajte sa, premýšľajte. A to, čo zistíte, konzultujte so svojím gynekológom, pretože on vás pozná a najlepšie vám poradí, čo je pre vaše telo najlepšie.

A kde hľadať informácie? Môžete začať na:

www. antikoncepcia.com


Viewing all articles
Browse latest Browse all 16

Latest Images

Srdce - porcelán: 19

Srdce - porcelán: 19

Stredoázijský ovčiak s PP: Dohodou

Stredoázijský ovčiak s PP: Dohodou

Kolesa 28 622 aj na Favorit: 15

Kolesa 28 622 aj na Favorit: 15

REXEL skartovačka: 7

REXEL skartovačka: 7

UNC 060 radlica: 400

UNC 060 radlica: 400

ARAKAIN - 2xCD: V texte

ARAKAIN - 2xCD: V texte

polyfuzna zvaračka: 39

polyfuzna zvaračka: 39

opatrovanie: V texte

opatrovanie: V texte





Latest Images

Srdce - porcelán: 19

Srdce - porcelán: 19

Stredoázijský ovčiak s PP: Dohodou

Stredoázijský ovčiak s PP: Dohodou

Kolesa 28 622 aj na Favorit: 15

Kolesa 28 622 aj na Favorit: 15

REXEL skartovačka: 7

REXEL skartovačka: 7

UNC 060 radlica: 400

UNC 060 radlica: 400

ARAKAIN - 2xCD: V texte

ARAKAIN - 2xCD: V texte

polyfuzna zvaračka: 39

polyfuzna zvaračka: 39

opatrovanie: V texte

opatrovanie: V texte